close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 grudnia 2018

  30 listopada 2018 r. w Ambasadzie RP w Pjongjangu odbyło się kolejne wydarzenie stanowiące część obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność międzynarodowa zapoznała się z wystawą „Cichociemni” o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych desantowanych na terytorium okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Następnie goście obejrzeli film „Różyczka”, zaprezentowany w ramach organizowanego przez Ambasadę cyklu wieczorów filmowych.

  Tematem zainaugurowanej w holu Ambasady RP wystawy jest historia bohaterskiego czynu zbrojnego polskich żołnierzy z jednostek specjalnych na terytorium okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Polskie doświadczenia walki o niepodległość przedstawił gościom ambasador Krzysztof Ciebień w krótkim wystąpieniu powitalnym, natomiast z historią „cichociemnych” zapoznał zebranych konsul Damian Mikołajczyk.

   

  Wiedzę nt. Polski w niełatwych latach 60. ubiegłego stulecia przybliżył następnie widzom film „Różyczka” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Organizowany corocznie przegląd filmowy zyskał już status jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych dla społeczności międzynarodowej w Pjongjangu, integrującego pracowników placówek dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych akredytowanych w stolicy KRLD. Propozycje filmów zgłaszają sami członkowie społeczności. Wcześniej, w październiku odbyły się pokazy filmów z Czech i Bułgarii. Współgospodarzem kolejnego wieczoru będzie działające w KRLD Biuro Szwajcarskiej Agencji ds. Rozwoju i Współpracy.

   

  Elementem wydarzenia była także recepcja, w czasie której goście mogli spróbować dań kuchni polskiej, przygotowanych przez pracowników Ambasady RP.

   

   

  Ambasada RP w Pjongjangu

  1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: