close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 listopada 2018

  – Azja i Pacyfik to obszar nowych możliwości, ale i wyzwań dla naszej dyplomacji. W szczególności skupiamy się na tym, jak intensyfikować uczestnictwo Polski w procesie wyłaniania się Azji i Pacyfiku jako nowego centrum świata, a jednocześnie w jakim zakresie Polska może wnosić wartość dodaną do procesów politycznych wzmacniających stabilność regionu – powiedział minister Jacek Czaputowicz, otwierając Dzień Azji i Pacyfiku.

  Wydarzenie zostało już po raz trzeci zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Kancelarię Sejmu oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Tematem przewodnim tegorocznej debaty są „Wyzwania dla bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego w Azji-Pacyfiku”.

   

  – Przyszły rok będzie czasem obchodów okrągłych rocznic nawiązania stosunków dyplomatycznych z naszymi strategicznymi partnerami – 100-lecie z Japonią, 70-lecie stosunków dyplomatycznych z Chinami i 30-lecie relacji z Republiką Korei – przypomniał szef polskiej dyplomacji.

   

  – Przykładem naszej aktywności w Azji i Pacyfiku w zakresie bezpieczeństwa jest zaangażowanie w proces stabilizacji i budowy trwałego bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ – podkreślił.

   

   

  Minister Czaputowicz podkreślił wieloletnią obecność Polski na Półwyspie Koreańskim, gdzie Polska już od 1953 roku jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Komisja to ważny mechanizm wielostronny, który wykazał swoją przydatność w monitorowaniu sytuacji bezpieczeństwa na linii rozdzielającej oba państwa koreańskie.

   

  W trakcie dwóch paneli dyskutowano nie tylko o ogólnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, lecz także o szansach, jakie współpraca z krajami azjatyckimi może przynieść Polsce, oraz o wartości dodanej, którą jako dojrzała demokracja i rozwijająca się gospodarka możemy sami wnieść do regionu. Uczestnicy spotkania podkreślali wielowymiarowy charakter polskiej polityki wobec Azji. Przejawia się on zarówno w zakresie kontaktów politycznych, takich jak regularne wizyty dwustronne czy aktywny udział w wielostronnych i unijnych formatach kontaktów z krajami regionu, jak i kulturalnych, realizowanych poprzez sieć Instytutów polskich.  Nie bez znaczenia są także kontakty gospodarcze – w tym zakresie podkreślano coraz większe zaangażowanie na kontynencie polskich przedsiębiorców, poszukujących nowych rynków zbytu.

   

   

  W panelu poświęconym interesom, szansom i wyzwaniom dla Polski w regionie Azji i Pacyfiku udział wziął także podsekretarz stanu w MSZ Bartosz Cichocki. Wśród zagranicznych panelistów tegorocznego Dnia Azji i Pacyfiku znalazł się m.in. były prezydent Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorj.

   

  Sieć polskich placówek w Azji obejmuje 14 ambasad, 5 konsulatów generalnych, 3 instytuty polskie oraz Biuro Polskie w Tajpej. Uzupełnia je rozrastająca się sieć Zagranicznych Biur Handlowych, których jak dotąd funkcjonuje już 11.

   


  Biuro Rzecznika Prasowego

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  2018-11-13-dzien-azji-pacyfiku-003
  2018-11-13-dzien-azji-pacyfiku-010
  2018-11-13-dzien-azji-pacyfiku-013

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: